Σελίδα 30
38ος ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ
Γκελαούζος και Πριβιλέτζιο οι μεγάλοι νικητές

Eurokinissi Sports

Με επιτυχία και με μεγάλη συμμετοχή, που άγγιξε τους 10 χιλιάδες δρομείς - περίπου 9.800, εξαιτίας και των περιορισμών που όριζε το ιατρικό πρωτόκολλο κατά της πανδημίας - πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 14/11 ο φετινός, 38ος Διεθνής «Αυθεντικός» Μαραθώνιος της Αθήνας. Στον φετινό αγώνα εκτός των Ελλήνων δρομέων (αθλητών και ερασιτεχνών) συμμετείχαν και ξένοι αθλητές από 83 διαφορετικές χώρες του κόσμου. Στο πλαίσιο του 38ου Μαραθωνίου πραγματοποιήθηκαν επίσης το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου και αγώνες 5 και 10 χλμ. στους δρόμους γύρω από το Παναθηναϊκό Στάδιο. Εκεί βραβεύτηκαν και οι προπονητές στίβου που μετείχαν στους πρόσφατους Ολυμπιακούς Αγώνες το Τόκιο.

Στο αγωνιστικό μέρος, τις πρωτιές σε άνδρες και γυναίκες δρομείς του Μαραθωνίου 2021 κατέκτησαν ο Κώστας Γκελαούζος και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο. Ο Κώστας Γκελαούζος πρώτευσε μετά από εντυπωσιακή κούρσα, που συνοδεύτηκε από ένα πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς τερμάτισε τη διαδρομή σε 2 ώρες, 16 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα, καταρρίπτοντας κατά ένα λεπτό την επίδοση του Πολιά από το 2004. 2ος τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας με χρόνο 2:22.33 και 3ος ο Χαράλαμπος Πιτσιόλης με 2:24.05.

Στις γυναίκες η Γκλόρια Πριβελέτζιο έφτασε στον πρώτο της τίτλο σε Μαραθώνιο, με χρόνο 2:41.30. 2η ήταν η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 2:48.12 και 3η η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με 2:51.32, στην πρώτη της συμμετοχή στον Μαραθώνιο.

Στα 5 χλμ. οι νικητές ήταν: Στους άνδρες 1ος ο Χρ. Παπούλιας με 14:45, με 2ο τον Δ. Τσάκαλος με 14:46 και 3ο τον Γ. Τάσση με 14:57. Στις γυναίκες 1η η Α. Μαρινάκου με 16:40, με 2η την Α. Κυριακοπούλου με 17:11 και 3η την Μ. Κάσσου με 17:18.

Στα 10 χλμ. οι νικητές ήταν: Στους άνδρες ο Γ. Τάσσης με 30:50, με 2ο τον Α. Παππά με 31:09 και 3ο τον Γ. Σταμούλη με 31:29. Στις γυναίκες 1η η Α. Μαρινάκου με 34:32, με 2η την Μ. Ντίμεχ (Μάλτα) με 35:55 και 3η την Σ. Βερνίκοφ (Γερμανία) με 36:03.

Συγχαρητήρια από το ΚΚΕ σε Γκελαούζο και Πριβιλέτζιο

Θερμά συγχαρητήρια στον Κώστα Γκελαούζο και στην Γκλόρια Πριβιλέτζιο για τη μεγάλη νίκη τους στον 38ο Μαραθώνιο εξέφρασε σε ανακοίνωσή του το Τμήμα Αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής της ΚΕ του ΚΚΕ, καθώς επίσης στους υπόλοιπους αθλητές που βραβεύτηκαν για τις επιδόσεις τους.

Επιπλέον, ο υπεύθυνος του Τμήματος Αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής της ΚΕ, Θοδωρής Λιάππης, πραγματοποίησε τη βράβευση με το χάλκινο μετάλλιο στον 3ο νικητή των 5 χλμ., Γιώργο Τάσση.

ΑΤΙΤΛΟ (2022-11-12 00:00:00.0)
Τις ελληνικές πρωτιές Γκελαούζος και Πετρουλάκη (2019-11-12 00:00:00.0)
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ (2019-09-27 00:00:00.0)
Κενυατική υπόθεση οι πρωτιές (2018-11-13 00:00:00.0)
Με 37 αθλητές η ελληνική αποστολή στο Βερολίνο (2018-08-03 00:00:00.0)
Τον μετέτρεψαν σε επιχείρηση (2011-04-12 00:00:00.0)