Τρίτη 11 Γενάρη 2022
SUPER LEAGUE 1
Ξεχώρισε ο Βόλος από το λειψό πρόγραμμα

Με την «καταιγίδα» κρουσμάτων κορονοϊού στις περισσότερες ομάδες να έχει οδηγήσει σε αναβολή των περισσοτέρων παιχνιδιών της 17ης αγωνιστικής της Super League 1, το πρόγραμμα «έσωσαν» οι δύο αγώνες που έγιναν σε Ηράκλειο και Βόλο. Αντίθετα, αναβλήθηκαν τα Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης, Αρης - Ατρόμητος, Παναιτωλικός - Λαμία, Ιωνικός - Απόλλων Σμύρνης και ΑΕΚ - ΠΑΟΚ. Θυμίζουμε ότι από τα μέσα Δεκέμβρη έχουν αναβληθεί άλλοι πέντε αγώνες λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Από τους αγώνες που έγιναν ξεχώρισε η σπουδαία εντός έδρας νίκη του Βόλου με 3-1 επί του Παναθηναϊκού, που σηματοδότησε το τέλος του νικηφόρου σερί των «πρασίνων» και την επιστροφή των Βολιωτών στις νίκες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά λάθη του Παναθηναϊκού και με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Βαν Φέερτ προηγήθηκαν 2-0 (34', 76'), ενώ σφράγισαν τη νίκη τους με γκολ του Ορόζ στα τελευταία δευτερόλεπτα (95'). Από τη μεριά του ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Σάντσεζ στο 44' (για την οποία πάντως οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται έντονα), είχε την κατοχή της μπάλας αλλά όχι ουσία και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παλάσιος λίγο πριν το τρίτο γκολ του Βόλου.

Στον άλλο αγώνα, ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν τους βαθμούς μετά το μεταξύ τους 1-1, το οποίο αφήνει και τους δύο ανικανοποίητους στη μάχη που δίνουν για μια θέση στην πρώτη πεντάδα. Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με τον Περέα στις αρχές της επανάληψης (54'), κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι όμως δικαιώθηκαν για την ανωτερότητά τους έστω και στο φινάλε, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Εραμούσπε στις καθυστερήσεις.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 42 (16 αγώνες), ΑΕΚ 33 (16), ΠΑΟΚ 28 (15), Παναθηναϊκός 26 (16), ΠΑΣ Γιάννινα 26, ΟΦΗ 23 (16), Αρης 21 (16), Αστέρας Τρίπολης 20 (16), Παναιτωλικός 15 (16), Βόλος 18 (15), Ιωνικός 14 (16), Λαμία 11 (16), Ατρόμητος 9 (15), Απόλλων Σμύρνης 8 (13).