Τρίτη 1 Μάρτη 2022
Σελίδα 17
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2023 - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ
Βλέπει πρόκριση η Εθνική

Με επιβλητικό τρόπο - έστω κι αν έπαιξε με τη φωτιά στο 4ο δεκάλεπτο - η Εθνική ομάδα πέτυχε πολύτιμη νίκη στην Κωνσταντινούπολη με 76-67 επί της Τουρκίας για την 4η αγωνιστική του ομίλου της στα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ του 2023. Για την ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί η επιτυχία επί της ίδιας αντιπάλου με 72-71 στο κλειστό των Ανω Λιοσίων την Παρασκευή 25/2 για την 3η αγωνιστική. Πλέον η Εθνική, με τις δύο νίκες επί της θεωρητικά πιο δυνατής αντιπάλου στον όμιλο και με συνολικό απολογισμό 3 νίκες - 1 ήττα βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών αυξάνοντας κατακόρυφα τις ελπίδες πρόκρισης στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ.

Στον χτεσινό αγώνα η Εθνική, με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη (21 π.) και Αγραβάνη (22 π.), έπαιξε καλό μπάσκετ για τρεις περιόδους καταφέρνοντας να ελέγξει τον αγώνα στο πρώτο μέρος (15-17, 33-36,) ενώ με ξέσπασμα και όπλο τα μακρινά σουτ στην 3η περίοδο να χτίσει σημαντική διαφορά στο 30' με +16 (62-46). Ωστόσο ένα επιθετικό μπλακάουτ και τα λάθη στην άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο έδωσαν το δικαίωμα στην Τουρκία, με μπροστάρηδες τους Λάρκιν (16 π.) και Μαχμούτογλου (15 π.), να σημειώσει ένα επιμέρους 14-0 μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι (62-60) 5 λεπτά πριν από το φινάλε. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά οι παίκτες της Εθνικής έδειξαν χαρακτήρα και αντίδραση, βρήκαν τις λύσεις, με ευστοχία στα τρίποντα και τις βολές και κατέκτησαν τη νίκη.

• Η βαθμολογία: 1. Ελλάδα 3-1, 2. Τουρκία 1-3, 3. Λευκορωσία 1-1, 4. Μεγάλη Βρετανία 1. Σημειώνεται πως έχουν αναβληθεί επ' αόριστον οι αναμετρήσεις της Βρετανίας με τη Λευκορωσία λόγω της ρωσικής εισβολής στην Ουκρανία.