Πέμπτη 21 Απρίλη 2022
Σελίδα 21
ΠΟΛΟ
Ψαλίδισε τις ελπίδες του ο Ολυμπιακός

Στο ελάχιστο ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες του Ολυμπιακού για πρόκριση στο Φάιναλ 8 της Ευρωλίγκας ανδρών στο πόλο μετά το νέο στραβοπάτημα χτες στον Πειραιά και την ισοπαλία 12-12 με τη Νόβι Μπέογκραντ για τη 13η αγωνιστική του ομίλου του. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» ήταν υποχρεωμένοι να περιμένουν το αποτέλεσμα του χτεσινοβραδινού αγώνα της Φερεντσβάρος με τη Ραντίνσκι ευελπιστώντας σε ήττα της πρώτης προκειμένου να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες τους για το φινάλε των ομίλων στην επόμενη, 14η αγωνιστική.

Σε ένα αμφίρροπο και συναρπαστικό ματς, που κρίθηκε στο φινάλε, η ομάδα του Πειραιά είδε την αντίπαλό της να αποσπά τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε ένα γκολ του Ράσοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Η σερβική ομάδα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στα δύο πρώτα οκτάλεπτα αποκτώντας το προβάδισμα στο σκορ με 3-2 στην πρώτη περίοδο και 6-4 στη δεύτερη. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας ρυθμούς στην επίθεση στην επανάληψη ανέτρεψαν τα δεδομένα και πέρασαν μπροστά με 7-6 στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου, παρά τις όποιες αμυντικές αδυναμίες που έδιναν το δικαίωμα στη Ραντίνσκι να επιστρέφει στο ματς (9-9, 11-11). Ακόμα και έτσι όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μόλις 48 δεύτερα πριν από το φινάλε με το γκολ του Γενηδουνιά πριν τελικά ο Ράσοβιτς ισοφαρίσει για τη σερβική ομάδα.

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς

Μπέογκραντ: Γκ. Πιέτλοβιτς, Σ. Ράσοβιτς 5, Τόμιτς, Σουσιασβίλι 1, Ντ. Πιέτλοβιτς 1, Γκόγκοβ, Γιάκσιτς, Πέρκοβιτς, Μαρτίνοβιτς 1, Ντράσοβιτς 2, Β. Ράσοβιτς 2, Κόιμπρα