Οι εκδηλώσεις τους περιλαμβάνουν συζητήσεις, ομιλίες, πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα, θεματικές γωνίες για τον Πολιτισμό, της νέες γυναίκες, την Επιστήμη, ενάντια σε όλα τα ναρκωτικά, αθλητικές δράσεις, εκθέσεις βιβλίου της «Σύγχρονης Εποχής», spot ενημέρωσης για την 31η Αντιιμπεριαλιστική Κατασκήνωση της ΚΝΕ κ.ά.
Σήμερα και αύριο στα γρασίδια της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ γίνεται το Φοιτητικό Φεστιβάλ στη Θεσσαλονίκη. Το πρόγραμμα:
Τις ίδιες μέρες γίνεται το Φοιτητικό Φεστιβάλ στην Πάτρα, στον Μόλο Αγίου Νικολάου. Το πρόγραμμα ξεκινά και τις δύο μέρες στις 8 μ.μ. και περιλαμβάνει:
Στον Βόλο το Φοιτητικό Φεστιβάλ γίνεται σήμερα Παρασκευή στην παραλία, με: Συζήτηση για «το πανεπιστήμιο των σύγχρονων αναγκών και δυνατοτήτων της εποχής μας», με ομιλήτρια την Κωνσταντίνα Λιαράτσικα, μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ. Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη από φοιτητικό μουσικό σχήμα. Αντιπολεμικό δρώμενο. Συναυλία με τον Θανάση Λαδά. Coctail party με DJ. Αύριο θα γίνουν τουρνουά βόλεϊ και μπάσκετ ενάντια στα ναρκωτικά.
Στο Φοιτητικό Φεστιβάλ της Λάρισας, που θα γίνει αύριο Σάββατο στο φρούριο, το πρόγραμμα περιλαμβάνει: Τουρνουά σκακιού και πινγκ πονγκ. Ανοιχτό μάθημα swing. Συζήτηση με θέμα «Οι θέσεις του ΚΚΕ για το πανεπιστήμιο των σύγχρονων αναγκών και δυνατοτήτων της εποχής μας», με ομιλητή τον Κυριάκο Ιωαννίδη, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και υπεύθυνο του Τμήματος Παιδείας και Ερευνας της ΚΕ. Συναυλίες με τα φοιτητικά συγκροτήματα 4Dox, Manifex, Αρη Σάλλα, Τζίμι Νταφόπουλο, Κατερίνα Λεκάκη.
8 μ.μ.: Συζήτηση με θέμα «"Πανσπουδαστική" 1η δύναμη. Η επόμενη μέρα για το φοιτητικό κίνημα. Οι αγώνες ενάντια στον νέο νόμο - πλαίσιο και την πανεπιστημιακή αστυνομία».
8.45 μ.μ.: Συναυλία με νεανικά συγκροτήματα. Μουσικό αφιέρωμα από φοιτητές στο πολιτικό τραγούδι. Μιχάλης Καπλαγκιόζης και το συγκρότημά του. GREIER (progressive rock). «Ελεύθεροι και Ωραίοι».
10 μ.μ.: Συναυλία με την Μιρέλα Πάχου.
Φοιτητικό Φεστιβάλ γίνεται αύριο Σάββατο και στη Λαμία, στο προαύλιο του Πανεπιστημίου (Γαλανέικα), με: Επίδειξη graffiti, τουρνουά πινγκ πονγκ, συζήτηση με θέμα «Μόνοι τους και όλοι μας: Το αποδείξαμε!», με τον Δημήτρη Μπιργάλια, μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ, συναυλίες με τα φοιτητικά συγκροτήματα Dizzy Tongues και Avatar, λαϊκό γλέντι με τους Παναγιώτη Γιαννακάκη, Μαρία Γκολφομήτσου, Αντρέα Λενά, Δημήτρη Ρούσκα, Αγγελο Φαναρίτη.
Την Κυριακή 26 Ιούνη Φοιτητικό Φεστιβάλ διοργανώνεται και στην Κοζάνη, στην πλατεία της Σκ'ρκας, από τις 7 μ.μ., με: Παρουσίαση project από φοιτητές του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας για τις εξελίξεις σχετικά με τη Νέα Πράσινη Συμφωνία. Συζήτηση με θέμα «Το πανεπιστήμιο των σύγχρονων αναγκών και δυνατοτήτων της εποχής μας», με την Τίνα Κουζιάκη, μέλος του Γραφείου Περιοχής Δυτικής Μακεδονίας του ΚΚΕ. Συναυλία με τους Θανάση Δήμου, Χριστίνα Κουτσούκου, Στάθη Μουφτόγλου. Νησιώτικα τραγούδια με τους Σταύρο Καρασαββίδη και Νίκο Τουρλινό.