Πέμπτη 21 Ιούλη 2022
Σελίδα 22
EUROBASKET U20
Εκτός προημιτελικών η Εθνική νέων

Μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό η Εθνική εφήβων αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του Eurobasket U20 της 1ης κατηγορίας που γίνεται στο Μαυροβούνιο, μετά την ήττα από το Βέλγιο με 87-72 σε αγώνα για τη φάση των «16». Πλέον, το ελληνικό συγκρότημα στη συνέχεια της διοργάνωσης καλείται να παλέψει στους αγώνες κατάταξης για την αποφυγή του υποβιβασμού στη 2η κατηγορία της Ευρώπης. Πρώτος αντίπαλος στους αγώνες κατάταξης θα είναι η Πολωνία, με στόχο τη νίκη προκειμένου η Εθνική να έχει ελπίδες παραμονής.

Οι νεαροί παίκτες του Μάκη Γιατρά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντίπαλων Βέλγων και βρέθηκαν πίσω με διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο. Στην επανάληψη παρά τη μείωση της διαφοράς στην τρίτη περίοδο σε 67-60, ένα επιθετικό... εξάλεπτο μπλακάουτ στην τελευταία περίοδο αποδείχθηκε καθοριστικό για τα όνειρα της Εθνικής. Απ' την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Γιώργος Τανούλης (20 π.).