Πέμπτη 5 Γενάρη 2023
Σελίδα 21
SUPER LEAGUE
Πήρε το ντέρμπι και πλησίασε ο ΠΑΟΚ

Μεγάλης σημασίας νίκη πήρε χθες ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, 1-0 επί του Αρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, στο κλείσιμο της 16ης αγωνιστικής της Super League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξανάπιασε τον Ολυμπιακό στην 3η θέση και μείωσε τη διαφορά από τη 2η, ενώ ο Αρης έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» πεντάδα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο έχασαν πέναλτι με τον Σβαμπ (22'), είχαν δοκάρι με τον Νάρεϊ (34') και τελικά βρήκαν το γκολ με τον Ινγκασον στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη ο Αρης ισορρόπησε, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ.

Στα υπόλοιπα χτεσινά ματς, την πρώτη του εντός έδρας νίκη μετά από 5 μήνες πήρε ο Παναιτωλικός, 2-0 τον Ατρόμητο (Καρέλης 46', Χουχούμης 74'), τον έπιασε στην 7η θέση και μπήκε σε τροχιά πλέι οφ. Οι Περιστεριώτες αγωνίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Γιαννιώτη στο 23'.

Στην Τρίπολη ο Αστέρας, στο ντεμπούτο του νέου του τεχνικού Ακη Μάντζιου, ήταν επιβλητικός απέναντι στη Λαμία, την οποία νίκησε 3-0 (Μουνάφο 18', Αντέτζο 24' αυτογκόλ, Ρίζιτς 31').

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 42, ΑΕΚ 35, Ολυμπιακός 32, ΠΑΟΚ 32, Βόλος 26, Αρης 25, Ατρόμητος 19, Παναιτωλικός 19, Αστέρας Τρίπολης 17, ΠΑΣ Γιάννινα 14, ΟΦΗ 12, Λεβαδειακός 11, Λαμία 10, Ιωνικός 8.