Παρασκευή 17 Φλεβάρη 2023
Σελίδα 20
ΒΟΛΕΪ - CHALLENGE CUP
Ανατροπή τελικού για τον Ολυμπιακό

Κάνοντας σπουδαία ανατροπή ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών, μετά τη νίκη του στο «χρυσό» σετ με 15-6 επί του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τον μεταξύ τους επαναληπτικό ημιτελικό. Οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν τη ρεβάνς στο «χρυσό» σετ πετυχαίνοντας «καθαρή» νίκη με 3-1 σετ (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), ισοσκελίζοντας έτσι την εντός έδρας ήττα τους στον πρώτο αγώνα. Στον τελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε διπλό αγώνα (8 και 15 Μάρτη), έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του.

Θυμίζουμε ότι το χθεσινό παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο για την Τετάρτη αλλά αναβλήθηκε λόγω επεισοδίων μεταξύ οπαδών και αστυνομίας έξω από το κλειστό του Αγίου Θωμά, ενώ τελικά διεξήχθη και χωρίς την παρουσία φίλων του γηπεδούχου Παναθηναϊκού.