Eurokinissi |
Αθήνα |
Οι φοιτητές από Συλλόγους της Αθήνας, της Πάτρας και της Θεσσαλονίκης, με τα συνθήματα, τα πανό τους, αλλά και με χαρτόνια που κρατούσαν επικέντρωναν στη φράση «πτυχία με αξία», καταγγέλλοντας ότι σπουδάζουν για μια πενταετία, αλλά η επαγγελματική τους προοπτική είναι «στον αέρα»!
Σε συνάντηση που είχαν με εκπροσώπους του υπουργείου, δεν πήραν καμιά ουσιαστική δέσμευση για την κατοχύρωση της επαγγελματικής τους προοπτικής, παρακολούθησαν το μπαλάκι των ευθυνών να πετιέται μεταξύ κυβέρνησης και ΤΕΕ για τα Τμήματα των Μηχανικών, ενώ το μόνο που υποσχέθηκε το υπουργείο ήταν να τους καλέσει για νέα συνάντηση, ενδεχομένως την ερχόμενη βδομάδα.
Η κινητοποίηση εντασσόταν στο πλαίσιο της πανελλαδικής μέρας δράσης που είχε καλέσει το Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών για τα Τμήματα των πρώην ΤΕΙ, που αν και «πανεπιστημιοποιήθηκαν» εδώ και 4-5 χρόνια, ούτε η προηγούμενη, ούτε η τωρινή κυβέρνηση φρόντισαν για την επαγγελματική τους κατοχύρωση.
Φλώρινα |
Στη Φλώρινα, όπου το Τμήμα Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας παραμένει σε κατάληψη από την Τρίτη, ο Φοιτητικός Σύλλογος έκανε πορεία στους κεντρικούς δρόμους της πόλης, περνώντας από το δημαρχείο και τα Δικαστήρια, καταλήγοντας στο κτίριο της Περιφέρειας.
Αντίστοιχη κινητοποίηση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη και στη Δράμα.
Θεσσαλονίκη |