Τετάρτη 27 Σεπτέμβρη 2023
Σελίδα 25
ΠΟΛΟ - ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Ψυχωμένη ανατροπή για τον Ολυμπιακό

Με εφαλτήριο τη συγκλονιστική ανατροπή στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει νικηφόρα τους αγώνες για τον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο ανδρών, επικρατώντας χτες στον Πειραιά της ισχυρής κροατικής Γιουγκ με 4-3 στα πέναλτι (κ.α. 12-12) για την 1η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο επίσημο αγώνα τους για τη νέα σεζόν, αν και αρχικά αιφνιδιάστηκαν από τους αντιπάλους τους μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος (4-9), κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα στην επανάληψη. Ανεβάζοντας την απόδοση και βελτιώνοντας την άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο φινάλε του αγώνα 12-12. Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι (έχει αλλάξει το σύστημα διεξαγωγής και δεν υπάρχει ισοπαλία). Εκεί οι παίκτες του Ολυμπιακού, παρότι έμειναν και πάλι πίσω (με τη Γιουγκ να προηγείται με 3-1), χάρη σε δύο καθοριστικές επεμβάσεις του τερματοφύλακά τους, Μπίγατς, ανέτρεψαν και πάλι το σκηνικό φθάνοντας στην πολύτιμη νίκη.

Στην ίδια διοργάνωση για τον δικό της όμιλο η Βουλιαγμένη δοκιμάζεται σήμερα στη Γαλλία με αντίπαλο τη Μαρσέιγ (20.00, ώρα Ελλάδας).