Παρασκευή 10 Νοέμβρη 2023
Σελίδα 22
ΕUROLEAGUE
Πλήρωσε την κατάρρευση ο Ολυμπιακός

Πληρώνοντας ουσιαστικά την κάκιστη δεύτερη περίοδο και παρά το γεγονός ότι προσπάθησε να ανακάμψει στο τέλος, ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε χτες την ήττα στο ΣΕΦ από την Μπασκόνια με 75-74 για την 7η αγωνιστική στην Euroleague. Ετσι η ελληνική ομάδα έπεσε στις 3 νίκες - 4 ήττες και στην 9η θέση της βαθμολογίας. Οι «ερυθρόλευκοι», αν και ξεκίνησαν δυναμικά (15-2 στο 5'), εντούτοις στη δεύτερη περίοδο κατέρρευσαν και είδαν την Μπασκόνια με ένα επιμέρους 30-9 να φέρνει τούμπα τα δεδομένα και να παίρνει τα ηνία μέχρι το ημίχρονο (50-32). Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει ροκανίζοντας το προβάδισμα των Βάσκων αλλά και να ξαναπεράσει μπροστά στα τελευταία δευτερόλεπτα (74 - 73), ωστόσο ένα τρίποντο του Μακ Ιντάιρ σχεδόν σε νεκρό χρόνο έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Φαλ (10 π.).

Για το «διπλό» στο Βερολίνο ο ΠΑΟ

Με στόχο το βαθμολογικό ανέβασμα, ψάχνοντας και την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση, ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται σήμερα στο Βερολίνο κόντρα στην Αλμπα (21.00, Novasports Prime), στο δεύτερο μέρος της 7ης αγωνιστικής. Στην αποστολή του Παναθηναϊκού βρίσκονται ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός Κέντρικ Ναν και ο Λούκα Βιλντόζα, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Αντίθετα, εκτός θα είναι ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ που τραυματίστηκε σοβαρά στην προπόνηση (κάταγμα στο δάκτυλο).