Η προσέλευση των μικρών σκακιστών ήταν τόσο μεγάλη που εξέπληξε ευχάριστα όλους, αλλά περισσότερο τους πρωτεργάτες του συλλόγου Σωτηρίου Θανάση, Νότσικα Γεώργιο και Τσουρή Βασίλη. Η δίψα για το κάτι άλλο πέραν των φαστ φουντ και των παιδικών προγραμμάτων της τηλεόρασης, έρχεται να δείξει για μια ακόμα φορά, την ανεπάρκεια της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για ουσιαστική παρέμβαση στα σωστά δρώμενα της πόλης.