Κοινό κάλεσμα οργάνωσης του αγώνα ενάντια στη διάλυση των υπηρεσιών Ψυχικής Υγείας και Απεξάρτησης απευθύνουν σωματεία και φορείς που δρουν στους συγκεκριμένους χώρους, μπροστά στο νομοσχέδιο που προωθεί η κυβέρνηση. Ο Ενιαίος Σύλλογος Εργαζομένων ΨΝΑ (Δαφνί), ο Σύλλογος Εργαζομένων ΚΕΘΕΑ, ο Σύλλογος Φίλων Πασχόντων από Διαταραχή Πρόσληψης Τροφής «Επιστρέφω», η Ομοσπονδία Συλλόγων Γονέων και το Εθνικό Συμβούλιο Κατά των Ναρκωτικών (ΕΣΥΝ) καλούν τα Σωματεία και τις Ομοσπονδίες στην Υγεία, την ΑΔΕΔΥ, τα Εργατικά Κέντρα, τις Ομοσπονδίες και τα Σωματεία σε όλους τους κλάδους, Σωματεία των συνταξιούχων και φορείς του μαθητικού, φοιτητικού και γονεϊκού κινήματος να προσυπογράψουν το κοινό τους κείμενο.
Την Κυριακή 14 Γενάρη οργανώνουν κινητοποίηση με συγκέντρωση στη 1 μ.μ. στον σταθμό του ΗΣΑΠ «Θησείο» και καλλιτεχνικό πρόγραμμα.