Τετάρτη 24 Γενάρη 2024
Σελίδα 26
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Στον Προμηθέα η ελληνική κόντρα

Το κουμπί της ΑΕΚ για τα καλά φαίνεται ότι έχει βρει ο Προμηθέας, ο οποίος μετά τη νίκη για το πρωτάθλημα πριν από λίγες βδομάδες, χτες την νίκησε ξανά στην Πάτρα με 80-79, στην ελληνική κόντρα για την πρεμιέρα του ομίλου στη φάση των «16» του FIBA Champions League. Επιτυχία που θεωρείται ιδιαίτερα πολύτιμη για τους Πατρινούς για τη συνέχεια στον όμιλο καθώς με το ...καλημέρα απέκτησαν πρακτικό και κυρίως ψυχολογικό αβαντάζ έναντι της «Ενωσης» όσον αφορά την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Οι δύο ελληνικές ομάδες θεωρούνται εκ των βασικών μνηστήρων για τη μια από τις δύο θέσεις πρόκρισης στον συγκεκριμένο όμιλο, όπου υπάρχουν ακόμη η ισπανική Μούρθια, που θεωρητικά φέρει τον ρόλο του φαβορί, καθώς και η Χάποελ Χολόν.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα στις 3 περιόδους του αγώνα, έχοντας ως ...όπλο την ευστοχία τους στα μακρινά σουτ και το τρίποντο καθώς και το γεγονός ότι ήταν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Οι «κιτρινόμαυροι», με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, όταν με καλή άμυνα απέκτησαν προβάδισμα μέχρι τις αρχές του 3ου δεκαλέπτου (37-46 στο 21'), εμφάνισαν σημαντικές αδυναμίες κυρίως στην άμυνα και υπέπεσαν σε αρκετά και σημαντικά λάθη στα κρίσιμα σημεία. Οι Χέιλ (21 π.) και Κάουαν (20 π.) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών που έκριναν ουσιαστικά τον αγώνα, ενώ από την ΑΕΚ καλύτερος ήταν ο Τίλμαν (18 π.).