Παρασκευή 15 Μάρτη 2024
Σελίδα 22
ΕUROLEAGUE
Αλμα τετράδας για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, στην ελληνική κόντρα της 29ης αγωνιστικής

Σημαντικό βήμα για μια θέση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά, έκανε χθες ο Ολυμπιακός μετά τη σημαντική νίκη του στο ΣΕΦ επί του Παναθηναϊκού με 71-65 για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι», ανεβαίνοντας στο 18-11, έπιασαν τους «πράσινους» στην 4η θέση, υπερτερούν όμως στην ισοβαθμία, χάρη και στη νίκη τους στο ματς του α' γύρου στο ΟΑΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +10 στο πρώτο δεκάλεπτο (17-10), επιβάλλοντας τον ρυθμό τους, στη δεύτερη περίοδο όμως οι γηπεδούχοι, βελτιωμένοι αμυντικά, αντέδρασαν και μέχρι την ανάπαυλα κάλυψαν τη διαφορά (33-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστή τον Μόουζες Ράιτ, ανέβασε στροφές και πήρε τα ηνία (45-35 στο 25', 48-32 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε τη δική του αντεπίθεση και μείωσε σε 48-47, ο ασταμάτητος Ράιτ όμως κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο μέχρι το φινάλε.

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 4, Γουίλιαμς - Γκος 5, Κάνααν 3, Μήτρου - Λονγκ, Φαλ 5, Ράιτ 19, Παπανικολάου 9, Μπραζντέικις 3, Πίτερς 11, Πετρούσεφ 4, ΜακΚίσικ 6.

Παναθηναϊκός: Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7, Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8, Ναν 17, Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 7, Χ. Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11.