Παρασκευή 22 Μάρτη 2024
Σελίδα 22
VOLLEYLEAGUE
Εκλεισε θέση στους τελικούς ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» νίκησαν τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έκαναν το 3-1 στην ημιτελική σειρά

Την πρόκρισή του στον τελικό του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός με την νίκη του επί του ΠΑΟΚ

Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός έγινε χθες ο πρώτος φιναλίστ της φετινής σειράς των τελικών της Volleyleague, μετά τη σπουδαία νίκη του με 3-1 σετ επί του ΠΑΟΚ (21-25, 23-25, 25-18, 19-25) στην Πυλαία, στον 4ο μεταξύ τους ημιτελικό. Εκανε έτσι το 3-1 στις νίκες, επικράτησε στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς, επιστρέφοντας εκεί μετά από απουσία ενός χρόνου (και την περίοδο 2021 - 2022). Στους τελικούς οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του άλλου ζευγαριού των ημιτελικών, μεταξύ Ολυμπιακού και Μίλωνα, όπου οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνται 2-1 στη σειρά. Οι δύο ομάδες χθες το βράδυ έδιναν τον 4ο μεταξύ τους αγώνα, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Στο ματς της Πυλαίας ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μετά την εντός έδρας ήττα στον 3ο ημιτελικό και πλήρωσε τον «Δικέφαλο του Βορρά» με το ίδιο «νόμισμα». Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τα δύο πρώτα σετ, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και πήραν το τρίτο, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των «πρασίνων» στο σερβίς αλλά και το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έχασε τον Πρωτοψάλτη λόγω τραυματισμό. Στο τέταρτο σετ όμως οι φιλοξενούμενοι ξεπέρασαν αυτήν την απώλεια, κυριάρχησαν στο παρκέ και τελικά έφτασαν στη νίκη - πρόκριση.