Τετάρτη 16 Οχτώβρη 2024
Σελίδα 22
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΕURO K21
Δεν τα κατάφερε η Εθνική ελπίδων

Παρά το γεγονός ότι κατάφερε να βγάλει αντίδραση από το σε βάρος της 2-0 και να ισοφαρίσει, αυτό δεν έφτανε για την Εθνική ελπίδων, που χθες υπέστη εκτός έδρας ήττα από την Κροατία με 3-2 (Κοσαβέντα 16', Μπέλιο 34', Κοβάσεβιτς 78' - Κωστούλας 45'+3, Μπακούλας 45'+4) για τη 10η και τελευταία αγωνιστική του 7ου προκριματικού ομίλου του Euro K21 2025. Ηττα που ήταν καταδικαστική για τις ελπίδες της Εθνικής για πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης μέσω της 2ης θέσης, την οποία κατέκτησε η Κροατία, αφήνοντας 3η την ελληνική ομάδα (την πρωτιά στον όμιλο και την απευθείας πρόκριση στην τελική φάση είχε ήδη κατακτήσει η Πορτογαλία).

Οι παίκτες της Εθνικής, που ήθελαν μόνο νίκη για να πάρουν τη 2η θέση, αιφνιδιάστηκαν από τους γηπεδούχους και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, μέσα σε ένα λεπτό όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκαναν το 2-2, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους. Στην επανάληψη ωστόσο το γκολ της νίκης δεν ήρθε ποτέ, αντίθετα ήταν οι Κροάτες που έκαναν το 3-2 και κατέκτησαν πανηγυρικά τη 2η θέση.