Παρασκευή 18 Οχτώβρη 2024
Σελίδα 26
ΕUROCUP
Κατέρρευσε στο τέλος ο Αρης

Πληρώνοντας την κακή του 4η περίοδο, ο Αρης δεν τα κατάφερε απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ στο Αλεξάνδρειο και γνώρισε την ήττα με 78-68 για την 4η αγωνιστική του ομίλου στο Eurocup. Ετσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπεσε στο 1/3 απολογισμό μένοντας πίσω στη βαθμολογία. Κόντρα στην ομάδα που θεωρείται εκ των φαβορί της διοργάνωσης, με πρωταγωνιστή τον Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (30 π.), στάθηκε αρκετά καλά για τρεις περιόδους, έχοντας τα ηνία μάλιστα στο σκορ μέχρι την τρίτη περίοδο (17-23 στο 10', 39-32 στο 20', 51-48 στο 30'). Ωστόσο στο τελευταίο 10λεπτο ο Αρης δεν είχε απάντηση στην αντίδραση που έβγαλε η Χάποελ, η οποία, βρίσκοντας λύσεις από τα μακρινά σουτ και με κορυφαίους τους Χάρπερ (14 π.) και Σμιθ (18 π.), ανέτρεψε τα δεδομένα και έφτασε στη νίκη.