Πέμπτη 25 Ιούλη 2002
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
«Κατρακύλησε» ο Παπαθανασίου

Δυσάρεστες εκπλήξεις επιφύλασσε η δεύτερη μέρα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος με σκάφη τύπου ΦΙΝ «Γκολντ Καπ 2002», που διεξάγεται στον Σαρωνικό, για τον Ελληνα πρωταθλητή Αιμίλιο Παπαθανασίου που η παρουσία του ήταν αντιστρόφως ανάλογη με την επιτυχημένη εικόνα της πρεμιέρας. Ο Ελληνας πρωταθλητής κατετάγη 14ος στην 3η ιστιοδρομία, ενώ δεν τερμάτισε στην 4η και έτσι από την πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, που ήταν την Τρίτη, έπεσε στην 22η με 107 βαθμούς ποινής. Η ατυχία ήταν το κύριο στοιχείο που εμπόδισε τον Παπαθανασίου να κρατηθεί στα υψηλά σκαλοπάτια της γενικής βαθμολογίας αφού δεν του συνέβησαν και... λίγα πράγματα. Κατά τη διάρκεια της 3ης κούρσας τον Ελληνα πρωταθλητή σταμάτησε ολλανδικό σκάφος, με αποτέλεσμα να τερματίσει 14ος, ενώ το κακό ολοκληρώθηκε στην εκκίνηση της 4ης κούρσας, όταν ο Γερμανός Πολ Κέσλερ εμβόλισε το σκάφος του Παπαθανασίου και του έσπασε το τιμόνι. Η ζημιά στο σκάφος ήταν μεγάλη, γεγονός που ανάγκασε τον ιστιοπλόο του Ολυμπιακού να εγκαταλείψει τις προσπάθειες.