Ο Νίκος Σιμερδάνης, υποψήφιος δήμαρχος Αίγινας |
Οπως τονίστηκε στη συγκέντρωση ανακήρυξης της υποψηφιότητας του Ν. Σιμερδάνη, σήμερα που οι δήμαρχοι καλούνται να υλοποιήσουν την κυβερνητική πολιτική σε τοπικό επίπεδο, οι δημοτικές κινήσεις οφείλουν να είναι διεκδικητικές μεν για τα τοπικά προβλήματα, αλλά να μη θεωρούν ότι αυτά μπορεί να λυθούν αν δεν έρθουν σε σύγκρουση και αντίθεση με το θεσμικό πλαίσιο που διέπει την Τοπική Αυτοδιοίκηση. Ο υποψήφιος δήμαρχος πρέπει να πληροί τις προϋποθέσεις για αγωνιστική διεκδίκηση των τοπικών προβλημάτων όχι μόνο στα λόγια τις παραμονές των εκλογών, αλλά με την παρουσία του όλο το διάστημα ανάμεσα στις δύο εκλογικές αναμετρήσεις. Αυτές τις προϋποθέσεις τις πληροί ο Ν. Σιμερδάνης και η «Δημοτική Αγωνιστική Κίνηση Αίγινας» που στηρίζεται από το ΚΚΕ, το ΔΗΚΚΙ, τους Οικολόγους και πολλούς ενεργούς πολίτες του νησιού.