Τετάρτη 2 Οχτώβρη 2002
ΚΟΣΜΟΒΟΛΕΪ - «ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 2002»
Γλυκιά ... ήττα

Πιο... γλυκιά δε θα μπορούσε να ήταν η ήττα που υπέστη χτες η Εθνική μας ομάδα των ανδρών, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής στη φάση των «24» του 15ου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Αργεντινή. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αν και ηττήθηκε χτες από την Τσεχία στο τάι μπρέικ με 3-2 (25-22, 22-25, 25-23, 17-25, 10-15), κατάφερε ωστόσο να πανηγυρίσει την πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης, καθώς κατέλαβε τη 2η θέση του 6ου ομίλου ή, αλλιώς, ομίλου της Σάλτα. Η ομάδα του Στέλιου Προσαλίκα χρειαζόταν να κατακτήσει δύο σετ στο παιχνίδι με τους Τσέχους για να ξεπεράσει τους 0,830 βαθμούς και να προκριθεί, κάτι το οποίο συνέβη αφού πήρε το πρώτο και το τρίτο σετ. Ο τελευταίος πόντος του Πανταλέων, που έδωσε τη νίκη με 25-22 στη χώρα μας, πανηγυρίστηκε έντονα αφού ουσιαστικά εκεί εκπληρώθηκε ο στόχος. Και βέβαια από κει και πέρα άρχισαν να ονειρεύονται οι διεθνείς του Στέλιου Προσαλίκα. Η Εθνική μας αναδείχτηκε τελικά δεύτερη στον όμιλό της με 4 βαθμούς (6-5 σετ) πίσω από την Ολλανδία που επικράτησε χτες της Κούβας με 3-1 (25-18, 25-17, 16-25, 25-21) και «μάζεψε» 6 βαθμούς και μπροστά από την τρίτη Τσεχία που ολοκλήρωσε με 4 βαθμούς (6-8 σετ) και κράτησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για πρόκριση ως μια από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες. Οσον αφορά στην Κούβα, τερμάτισε 4η και αποκλείστηκε.

Στον αγώνα που χάρισε στους διεθνείς μας το πολύτιμο εισιτήριο για την επόμενη φάση, μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ, που «σφράγισε» την πρόκριση, οι μέχρι τότε αγχωμένοι αλλά μαχητικοί Ελληνες παίχτες έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Το άγχος έδωσε τη θέση του στην ηρεμία, ενώ ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Στέλιος Προσαλίκας, προσπάθησε με συχνές αλλαγές να ξεκουράσει τους βασικούς του παίχτες, ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από δω και πέρα θα «ανήκει» στον 9ο όμιλο των «16» καλύτερων ομάδων του κόσμου, οι αγώνες του οποίου θα γίνουν στη Σάλτα. Πρώτος αντίπαλος θα είναι η Γιουγκοσλαβία.