Χιλιάδες συνταξιούχοι ναυτεργάτες δεν έχουν πάρει ακόμη την αύξηση στις συντάξεις τους
Από τους εκπροσώπους των ναυτεργατών, που συμμετέχουν στη διοίκηση του ΝΑΤ, αλλά και από τους εκπροσώπους της ΠΝΟ, επισημάνθηκε ότι η καθυστέρηση αυτή αποτελεί ένα ακόμα ισχυρό πλήγμα στους όρους διαβίωσης των συνταξιούχων ναυτεργατών, των οποίων η συντριπτική πλειοψηφία ζει με τα ψίχουλα των 95 και 100 χιλιάδων δραχμών το μήνα. Οι ναυτεργάτες απαίτησαν να αναπροσαρμοστούν άμεσα οι συντάξεις όλων των ναυτεργατών. Επίσης, αντίστοιχη αναπροσαρμογή να γίνει και στις επικουρικές συντάξεις. Ενώ κατέθεσαν και το πάγιο αίτημα του ναυτεργατικού συνδικαλιστικού κινήματος για την αναπροσαρμογή των συντάξεων στο 80% του μισθού και την καλυτέρευση των όρων συνταξιοδότησης.
Από την πλευρά του προέδρου του ΝΑΤ και της πλειοψηφίας της διοίκησης δε δόθηκε καμία απάντηση απέναντι στα αιτήματα και επιπλέον αποφασίστηκε να συγκροτηθεί επιτροπή η οποία θα ελέγξει τους φακέλους 5.000 χαμηλοσυνταξιούχων, για να εξακριβωθεί, αν παίρνουν σύνταξη και από άλλο φορέα κύριας ασφάλισης του εσωτερικού ή εξωτερικού. Ο έλεγχος αυτός προβλέπεται από το πολυνόμο έκτρωμα 2575/98 του υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας και έχει σκοπό το «κόψιμο» των συντάξεων. Ακόμα, οι υπάλληλοι του ΝΑΤ που θα συμμετέχουν στην επιτροπή και οι οποίοι θα πάρουν κάποιο «πριμ» για τις υπηρεσίες τους, θα επιλεχθούν από τον πρόεδρο και τον αντιπρόεδρο του ταμείου.
Ο πρόεδρος της ΠΕΜΕΝ Γιώργος Τούσσας, ο οποίος αποτελεί έναν από τους εκπροσώπους των ναυτεργατών στη διοίκηση του ΝΑΤ, καταψήφισε την απόφαση για τη συγκρότηση της επιτροπής και κατήγγειλε τον τρόπο επιλογής των υπαλλήλων, με τον οποίο θα ευνοηθούν τα... «δικά μας παιδιά». Ανέφερε ακόμα ότι τα όσα προωθεί το ΝΑΤ σε βάρος των συνταξιούχων αποτελούν προέκταση της αντιλαϊκής πολιτικής της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ, την οποία υποστηρίζει και η ΝΔ και υπογράμμισε ότι οι ναυτεργάτες θα απαντήσουν με το συντονισμένο αγώνα τους.