Τρίτη 4 Φλεβάρη 2003
Σελίδα 36
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1
Είχε ... Λάκοβιτς

Οταν ο Λευτέρης Σούμποτιτς έβλεπε τον Ολυμπιακό να προηγείται του Παναθηναϊκού με 14 πόντους εντός του Σπόρτιγκ (53-39) ίσως και να άρχισε να σκέφτεται το πώς θα πανηγυρίσει μια μεγάλη επιτυχία. Ομως τελικά δεν υπολόγισε ένα ...δικό του παιδί. Τον Γιάκα Λάκοβιτς (24 π.) ο οποίος έφερε τα πάνω κάτω και έδωσε τελικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 85-76. Ο Σλοβένος παίκτης, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του, έδωσε νέα πνοή στην επιθετικότητα των γηπεδούχων, ενώ στην τρίτη περίοδο ήταν ο άνθρωπος που με καθοριστικές ενέργειες (σουτ, πάσες) κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση για την ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη, ο Ολυμπιακός αν και με πολλά προβλήματα κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και με μπροστάρη τον Εβανς (17 π.) βρέθηκε μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση και τα πολλά λάθη των «πρασίνων». Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους μάλιστα πήρε και τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα αλλά τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν βασικά ατού (Εβανς, Μάρκοβιτς, Μοράλες, Ντε Μιγκέλ) είχαν βαριά συνέπεια.

Ο Ηρακλής είχε ...το ρόπαλο στο έτερο ντέρμπι της μέρας, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 81-76 χάρη στην πολύ καλή απόδοση των παικτών του στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν πήραν τη διαφορά 11 πόντων (61-50 στο 30΄). Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νικολαΐδης (20 π.).

Μπορεί ο Χαρτ να αποχώρησε από τον αγώνα κόντρα στο Περιστέρι μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Μακεδονικό να επικρατήσει με 77-69 αφού ο Δημήτρης Παπανικολάου (27 π.) βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα.

Τα άλλα αποτελέσματα: Ιωνικός Ν.Φ.-Αρης 85-101, ΑΕΚ-Ολύμπια Λ. 105-67, Πανιώνιος-Ηράκλειο 95-82, Νήαρ Ηστ-Μαρούσι 74-92. Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 23, ΑΕΚ 22, Αρης 21, Μακεδονικός 19, Ολυμπιακός 19, Ηρακλής 18, Μαρούσι 18, ΠΑΟΚ 17, Ιωνικός Ν.Φ. 17, Πανιώνιος 16, Ηράκλειο 15, Νήαρ Ηστ 15, Ολύμπια Λάρισας 15, Περιστέρι 15.