Τρίτη 18 Μάρτη 2003
Η μεγάλη ανατροπή

Η επιστροφή από το ναδίρ στο ζενίθ επιφύλασσε για τον Ολυμπιακό και την πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του φετινού πρωταθλήματος της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» στη Λεωφόρο νίκησαν τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ και έτσι έφθασαν στο πολυπόθητο για αυτούς 2-0 νίκες που τους σφράγισε το εισιτήριο της πρόκριση. Για να συμβεί αυτό όμως, οι Πειραιώτες έπρεπε να κοπιάσουν πολύ, αφού οι «πράσινοι» παίζοντας το τελευταίο τους χαρτί φάνηκαν ιδιαίτερα δυνατοί. Μάλιστα, προηγήθηκαν με 2-0 σετ (25-17, 27-25) αγγίζοντας το όνειρό τους που ήταν να πάνε σε τρίτο παιχνίδι. Παρ' όλα αυτά όμως, ακριβώς εκεί άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να χαλαρώνουν, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα που δεν είχαν μέχρι τότε στον αγώνα. Ετσι πήραν τα τρία επόμενα σετ (25-16, 25-23, 15-12) και βρέθηκαν στον... έβδομο ουρανό.

Αντίθετα με το ντέρμπι των αιωνίων, ρευστά παραμένουν τα πράγματα στον έτερο ημιτελικό, αφού η ΑΕ Νίκαιας επικράτησε του Ηρακλή με 3-2 (25-22, 25-23, 23-25, 18-25, 15-8) και πλέον όλα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη την Τετάρτη.

Για τη «μάχη» της Ευρώπης ο Αρης ξεπέρασε το πρώτο εμπόδιο αφού νίκησε για δεύτερη φορά τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 στον Εβρο και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΕΑ Πατρών - ΠΑΟΚ, αφού οι Πατρινοί νίκησαν με 3-1 και ισοφάρισαν σε 1-1.