Πέμπτη 26 Ιούνη 2003
ΑΕΚ - ΠΑΟ 80-81
«Πράσινο»... νταμπλ

Μπορεί χτες να ήταν η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός έφυγε με ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό των Ανω Λιοσίων επικρατώντας της ΑΕΚ με 81-80, αλλά αυτή η φορά ήταν και η πιο καθοριστική. Οι «πράσινοι» από χθες είναι οι πρωταθλητές Ελλάδας για φέτος με 3-1 στις νίκες, κατακτώντας μάλιστα το νταμπλ, αφού έχουν πάρει και το Κύπελλο. Μια απερισκεψία των παικτών της Ενωσης στα τελευταία 15'' όταν προτίμησαν να μην κάνουν φάουλ στους αντιπάλους τους που είχαν την μπάλα και ένα κόψιμο του Φώτση στον Κρίσπιν κατά την τελευταία επίθεση του αγώνα ήταν αυτά που έκριναν το δραματικό, αλλά και παράλληλα επεισοδιακό χτες παιχνίδι. Οι «πράσινοι» με πολύ καλή άμυνα είχαν το πάνω χέρι από την αρχή του αγώνα, και για άλλη μια φορά στερήθηκαν των υπηρεσιών του Δήμου Ντικούδη. Ο ΠΑΟ προηγήθηκε αρχικά με 16-17, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 32-35. Στις αρχές της επανάληψης, που καθυστέρησε να αρχίσει λόγω αντικειμένων που πεταγόταν από την εξέδρα, η ΑΕΚ με κορυφαίο τον Μπλάκνεϊ ανέκαμψε και κατάφερε να προηγηθεί με 53-49. Η τέταρτη περίοδος βρήκε τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 71-69 8'' πριν το τέλος, αλλά δυο βολές του Χατζή έφεραν τον αγώνα στα ίσια και τον οδήγησαν στην παράταση. Εκεί η έλλειψη ψηλών για τους γηπεδούχους (ο Αντιτς τραυματίστηκε, ο Μπετς αποχώρησε με φάουλ) αποδείχτηκε καθοριστική.

ΑΕΚ: Μπλάκνεϊ 22, Κρίσπιν 11, Ζήσης 7, Ταπούτος 7, Μουρούσης 7, Χατζής 15, Αντιτις 7, Μπετς 1.

ΠΑΟ: Αλβέρτης 12, Καλαϊτζής 5, Λάκοβιτς 8, Φώτσης 12, Κουτλάι 3, Μίντλετον 12, Τσαρτσαρής 9, Μακ Ντόναλντ 15, Μπιούφορντ 5.

Τα πανηγύρια άργησαν.... μια μέρα (2003-06-27 00:00:00.0)
Παράταση στην αγωνία (2003-06-05 00:00:00.0)
ΠΑΟ για... πρωτιά (2003-05-06 00:00:00.0)