Πέμπτη 31 Ιούλη 2003
ΑΕΚ
Δεν «τρόμαξε» ο Ντούσκο

Η πρώτη νίκη της Γκρασχόπερς για το ελβετικό πρωτάθλημα επί της Βιλ με 5-3 δε φαίνεται να τρόμαξε και πολύ τον Ντούσαν Μπάγεβιτς που παρακολούθησε το παιχνίδι. Οι «ακρίδες» μπορεί να πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο ελβετικό πρωτάθλημα έπειτα από 3 αγωνιστικές, ωστόσο, έδειξαν ότι έχουν πολλά αμυντικά κενά. Η ομάδα του Κόλερ προηγήθηκε 2-0 με τους Ρίτσαρντ Νούνιες (9'), Μλάντεν Πέτριτς (19') αλλά η Βιλ έφερε στα ίσια το ματς με σκόρερ τους Ρενγκλί (21'), Κάλα (58'). Ο Ουρουγουανός Νούνιες (πρώτος σκόρερ πέρσι με 27 γκολ) έβαλε την Γκρασχόπερς ξανά μπροστά στο σκορ στο 65', ο Νέρι Σόουζα ισοφάρισε εκ νέου στο 75', όμως η τελευταία λέξη ανήκε στον Πέτριτς. Ο Κροάτης (με ελβετικό διαβατήριο) σκόραρε πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ρουμάνος Ιονέλ Γκάνε διαμόρφωσε το τελικό 5-3. Ο τεχνικός της ΑΕΚ στις πρώτες του δηλώσεις για την εικόνα της αντιπάλου του «Δικεφάλου» στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, έδειξε να μην... τρομάζει αλλά από την άλλη επισήμανε την προσοχή που πρέπει να δείξουν οι παίκτες του στους Ελβετούς. «Είναι μια νέα και άπειρη ομάδα, η οποία όμως έχει παίκτες που μπορούν να κάνουν τη ζημιά. Στο παιχνίδι έγιναν πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες και έτσι σημειώθηκαν πολλά γκολ. Η Γκρασχόπερ είχε τρεις απουσίες βασικών και ίσως με αυτούς να αλλάζει η εικόνα της» δήλωσε ο «Ντούσκο».

Εξάλλου στην υπόθεση Φερούζεμ η ΑΕΚ περιμένει την απάντηση της Παλμέιρας στην πρόταση διακανονισμού που έκανε. Κατά τ' αλλά, ο Λάκης χειρουργήθηκε με επιτυχία στην ωμοπλάτη (έγινε σταθεροποίηση όπως είπε ο Λάκης Νικολάου) και θα επιστρέψει σε 2 μήνες, ενώ για τον Πέτκοφ υπάρχει περίπτωση να γλιτώσει το νυστέρι.