Τρίτη 5 Αυγούστου 2003
Ατυπη ρεβάνς

Η Γιουβέντους κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της νέας σεζόν για το ιταλικό ποδόσφαιρο παίρνοντας συγχρόνως και μια μικρή ρεβάνς από τη Μίλαν. Σε έναν αγώνα «καρμπόν» του μεγάλου τελικού του Τσάμπιονς Λιγκ του 2003, η πρωταθλήτρια και η Κυπελλούχος Ιταλίας, αναμετρήθηκαν στη Νέα Υόρκη των ΗΠΑ για το Σούπερ Καπ της χώρας τους. Χρειάστηκε να περάσουν ενενήντα «στείρα» λεπτά, όπως ακριβώς και στο «Ολντ Τράφορντ» το Μάη, όμως η παράταση κύλησε λίγο διαφορετικά, πριν φτάσουμε στη διαδικασία των πέναλτι. Στο 104ο λεπτό ο Πίρλο με εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ, αλλά πριν κοπάσουν τα πανηγύρια των Μιλανέζων, οι οποίοι με τον κανονισμό του «ασημένιου γκολ» θα έπαιρναν το τρόπαιο, ο Τρεζεγκέ ισοφάριζε στο τελευταίο δευτερόλεπτο σε 1-1. Το δεύτερο μέρος της παράτασης πέρασε χωρίς να αλλάξει κάτι. Στη «ρουλέτα» των πέναλτι, αυτή τη φορά, η «μπίλια» σταμάτησε στο «ασπρόμαυρο» των Τορινέζων. Ο Μπουφόν «νίκησε» τον Μπρόκι δίνοντας το τρόπαιο στην ομάδα του Μαρσέλο Λίπι με 5-3.