Παρασκευή 28 Νοέμβρη 2003
ΑΡΗΣ - ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ 1-1
Χάρισε το βαθμό

To έργο του εκ των προτέρων ήταν δύσκολο, λόγω της ήττας με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, που δεν άφηνε πολλά περιθώρια πρόκρισης. Χτες στην Τούμπα για τον Αρη τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, όταν η ιταλική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 27'. Παρ' όλα αυτά η ελληνική ομάδα κατάφερε να χαρίσει το βαθμό στην Ελλάδα, αφού αποχαιρέτησε το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ με ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Περούτζια. Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησαν να πάρουν το έλεγχο της μεσαίας γραμμής στηριζόμενοι στην πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους στο να δημιουργήσουν κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Ταρντιόλι με πιο αξιόλογη αυτή του Κυζερίδη στο 13'. Μετά το 20λεπτο όμως η Περούτζια άρχισε να συνέρχεται και φάνηκε πιο απειλητική, βγαίνοντας στην επίθεση. Ετσι στο 27' ο Τεντέσκο σέντραρε από τα αριστερά ο Ζήσης Βρύζας με το στήθος έστρωσε θαυμάσια την μπάλα... στον Μαρτζιότα, που δε δυσκολεύτηκε με πλασέ να ανοίξει το σκορ. Ετσι πλέον ουσιαστικά τα πράγματα ξεκαθάρισαν όσον αφορά την υπόθεση -πρόκριση και ο ρυθμός της ελληνικής ομάδα έπεσε. Η επανάληψη κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα με την Περούτζια να είναι πιο απειλητική, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε μακρινά σουτ κυρίως με τον Φραντζέσκο. Στο 94` πάντως οι προσπάθειες του Αρη καρποφόρησαν, όταν με εκτέλεση φάουλ ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε το σκορ.

ΑΡΗΣ: Γκίτκος, Κούσας (69' Αμπελάς), Κατσιαρός, Κολτσίδας, Παπαδόπουλος, Σελάντερ, Διγκάζης, Λαζανάς, Κυζερίδης, Πασαλής (82' Θεοδωρίδης), Φραντζέσκος (82' Αβραάμ Παπαδόπουλος). ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ: Ταρντιόλι, Ντι Λορέτο, Ντιαμουτέν, Ινόφο, Ζε Μαρία (75' Γκάτι), Φουζίνι, Γκρόσο (84' Λουμπούτης), Ομπόντο, Τεντέσκο, Μαρτζιότα (69' Μπερετόνι), Βρύζας.