Παρασκευή 5 Δεκέμβρη 2003
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
Τουλάχιστον... πάλεψαν

Μπορεί το σκηνικό να μην άλλαξε και μια ακόμη βραδιά στη φετινή Ευρωλίγκα να ήταν ίδια με τις προηγούμενες για τον Ολυμπιακό, αλλά αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κάτι να θυμούνται. Οχι βέβαια το γεγονός ότι υπέστησαν την 5η συνεχόμενη ήττα τους, αυτή τη φορά από την Μπένετον Τρεβίζο με 80-75, αλλά το ότι πάλεψαν και παρ' ολίγον θα κατάφερναν να ανατρέψουν το σκηνικό. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25 πόντους στο 24` (52-27) δεν το έβαλαν κάτω. Με κορυφαίους τους Διαμαντόπουλο, Λιαδέλη και Βολκοβίσκι πλησίασε στο -3 (72-69) με ένα συνολικό σερί 42-20, χωρίς όμως να έχει και ανάλογη συνέχεια.

Εξαλλου για την ίδια διοργάνωση η ΑΕΚ το πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά τελικά ηττήθηκε στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με 79-62. Η «Ενωση» προδόθηκε από το «μπλακ άουτ» που έπαθε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν σε 6 λεπτά σημείωσε μόλις 5 πόντους, κάτι που επέτρεψε στους Μποντίρογκα και Φούτσα να ηγηθούν στο σκοράρισμα των Καταλανών και να φτάσουν τη διαφορά ακόμη και στους 16 πόντους.