Τρίτη 16 Δεκέμβρη 2003
ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Πρώτη ήττα

H πρώτη ήττα του Αμαρουσίου στο «Ιβανώφειο» από τον Ηρακλή, η νίκη του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της αγωνιστικής επί της ΑΕΚ και το νέο στραβοπάτημα του Ολυμπιακού ήταν τα κυριότερα στοιχεία που σκιαγράφησαν την 12η αγωνιστική.

Στη Θεσσαλονίκη σταμάτησε τελικά το αήττητο σερί του Αμαρουσίου αφού ο Ηρακλής επικράτησε με 70-68 στο κατάμεστο «Ιβανώφειο». Η πολύ καλή άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι γηπεδούχοι και η απόδοση των Παπαδόπουλου (17π), Ηλιάδη (18π) ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στον Ηρακλή.

Σε μια επανάληψη σκηνικού του Απρίλη ο Παναθηναϊκό πέρασε νικηφόρα από τα Ανω Λιόσια νικώντας την ΑΕΚ με 67-65 αν και η απόδοσή του κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Παρ' όλα αυτά, με μπροστάρη των Αριελ Μακντόναλντ (23π) οι «πράσινοι» επέδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Η ΑΕΚ όμως έχει παράπονα από τη διαιτησία ιδιαίτερα για τη φάση 2` πριν το τέλος όταν η γραμματεία ανανέωσε λανθασμένα το χρόνο της επίθεσης των «κιτρίνων» (μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Σέκουλιτς) και οι διαιτητές το κατάλαβαν ακόμα πιο αργά.

Ενα ακόμη στραβοπάτημα είχαμε για τον Ολυμπιακό αφού ηττήθηκε από το Μακεδονικό στον Κορυδαλλό με 68-62. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Ηράκλειο-Απόλλων Π. 103-101, Πανιώνιος-Αρης 85-93, Περιστέρι-ΠΑΟΚ 81-77, Ιωνικός ΝΦ-Ηλυσιακός 65-74. Η βαθμολογία: Μαρούσι 21, Παναθηναϊκός 20, ΠΑΟΚ 19, Ηρακλής 19, ΑΕΚ 19, Περιστέρι 18, Μακεδονικός 18, Ολυμπιακός 18, Αρης 18, Ηράκλειο 18, Ηλυσιακός 16, Απόλλων Π 15, Πανιώνιος 15, Ιωνικός ΝΦ 15.

Αμείωτο ενδιαφέρον (2004-01-31 00:00:00.0)
«Κάρφωμα» Μακεδονικού (2004-01-27 00:00:00.0)
Προβλημάτων συνέχεια... (2003-05-10 00:00:00.0)
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (1998-11-07 00:00:00.0)
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (1996-04-06 00:00:00.0)
ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (1996-01-27 00:00:00.0)