Κάλαντα και τραγούδια από όλες τις περιοχές του Ελληνισμού θα έχουν την ευκαιρία να ακούσουν σήμερα στις 14.00 οι τηλεθεατές της ΕΤ1. Τα κάλαντα, ως γνωστόν, είναι τραγούδια με πανάρχαια καταγωγή. Ο Ομηρος αναφέρει ότι όταν παραχείμαζε στη Σάμο, περιφερόταν στα σπίτια των ευγενών και κρατώντας κλάδον ελιάς ή δάφνης, διακοσμημένο με καρπούς (την ειρεσιώνη), ευχόταν πλούτο, ειρήνη αγαθή και ευφροσύνη, για το καλό κάθε σπιτιού. Στο τέλος, ερχόταν διακριτικά και το αίτημα του φιλοδωρήματος: «Ει με τοι δώσεις ει δε μη ουχ' εστήξομεν ου γαρ συνοικήσοντες ενθάδ' ήλθομεν». Οπως τότε, έτσι και σήμερα, τα κάλαντα καταλήγουν σ' αυτό το αίτημα και είναι γνωστή η φράση: «Δώστε μας και τον κόκορα δώστε μας και την κότα, δώστε μας και πέντ' έξι αβγά, να πάμε σ' άλλη πόρτα». Την παρουσίαση κάνει ο Παναγιώτης Μυλωνάς. Τη λαογραφική επιμέλεια έχει η Μαριάννα Πετρούλια και τη σκηνοθεσία υπογράφει η Μάχη Λιδωρικιώτη.