Σάββατο 17 Γενάρη 2004
Επίκεντρο η Λεωφόρος

Στο κλειστό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας επικεντρώνονται όλα τα βλέμματα στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 Βόλεϊ των αντρών. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό σε ένα ντέρμπι κομβικού χαρακτήρα και για τις δύο ομάδες, όσον αφορά την τελική τους κατάταξη με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Οι γηπεδούχοι επιθυμούν όσο τίποτα τη νίκη, κυρίως για βαθμολογικούς λόγους, καθώς βρίσκονται στην τρίτη θέση και σε περίπτωση επικράτησης με 3-0 ή 3-1 σετ, θα πλησιάσουν τους «ερυθρόλευκους» στους 3 βαθμούς. Βέβαια, σε τέτοιου είδους αγώνες κανείς δεν πρέπει να ξεχνά τον παράγοντα γόητρο. Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη θέλουν να δώσουν μία απάντηση για την ήττα στον πρώτο γύρο με κατεβασμένα χέρια από τον αιώνιο αντίπαλο (3-0). Στον αγωνιστικό τομέα, ο τεχνικός του «τριφυλλιού» θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του, συμπεριλαμβανομένου και του Αμερικανού Κλέιτον Στάνλεϊ ο οποίος αντιμετωπίζει κάποιο μικροπρόβλημα τραυματισμού στο μικρό δάχτυλο του αριστερού χεριού, αλλά αυτό δεν είναι ικανό να τον αφήσει εκτός μάχης. Οσον αφορά τον Ολυμπιακό, αποδεικνύει στα τελευταία ματς ότι διανύει περίοδο φόρμας και καλύτερη απόδειξη αποτελεί η νίκη στη Γερμανία επί της Μπερλίν, που τον έφερε ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Λιούμπομιρ Τράβιτσα γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα ότι αν η ομάδα του φύγει νικήτρια από τον «Τάφο του Ινδού», τότε θα έχει εξασφαλίσει κατά 99% την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και κατ' επέκταση το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος των πλέι οφ. Το πρόγραμμα: (19:00) Παγκράτι - Αρης, (19:00) Ρέθυμνο - Εθνικός Αλεξανδρούπολης, (19:00) Ηρακλής - ΑΕ Νίκαια, (19:00) Ορεστιάδα - ΕΑ Πατρών, (20:00) ΑΕΚ - ΠΑΟΚ, (21:15) Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (ΕΤ 3).