Ετσι, χτες το μεσημέρι, όταν συνδικαλιστές και εργαζόμενοι του κλάδου, αλλά και από άλλα σωματεία που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ, έφτασαν έξω από το εργοστάσιο βρήκαν στην είσοδο να τους περιμένουν αστυνομικοί, έτοιμοι να ...συμμετάσχουν στην υπεράσπιση της εργοδοσίας, κόντρα στα δικαιώματα των εργατών. Απέναντί τους άνοιξε το πανό του Συνδικάτου Μετάλλου με το σύνθημα: «Με ενότητα και αγώνα κατακτάμε δικαιώματα, σπάμε την τρομοκρατία». Ταυτόχρονα, οι συγκεντρωμένοι φώναζαν δυνατά: «Η τρομοκρατία δε θα περάσει» και «Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη», ενώ ο Κώστας Μυτιληνιού, πρόεδρος του Συνδικάτου από την ντουντούκα κατέγγελνε: «Η κυβέρνηση στέλνει τα ΜΑΤ να υπερασπιστούν τις παρανομίες του εργοδότη και να τρομοκρατήσει τους εργαζόμενους. Να ποια είναι η δημοκρατία στους χώρους δουλιάς. Εχουμε το δίκιο με το μέρος μας και θα το διεκδικήσουμε με αγώνα».
Λίγη ώρα αργότερα, αντιπροσωπεία με τον Μ. Τσουμπρή Γραμματέα της Ομοσπονδίας Μετάλλου και τον Π. Γαλανόπουλο πρόεδρο της Ομοσπονδίας Βιοτεχνικών Σωματείων Αθήνας συναντήθηκε για πρώτη φόρα με τον ίδιο τον εργοδότη Δρακουλάκη (μέχρι σήμερα μιλάγανε μόνο διευθυντές και δικηγόροι). Γεγονός, όπως τόνισε μετά τη συνάντηση ο Μ. Τσουμπρής, που δείχνει την πίεση που έχει δεχτεί από τον αγώνα των εργαζομένων. Κάτω από αυτό τον αγώνα άλλωστε η εργοδοσία, σημείωσε, αναγκάστηκε να δώσει τις προηγούμενες μέρες ειδικότητες, φόρμες, νόμιμες υπερωρίες και να έχει ξεκινήσει να παίρνει μέτρα υγιεινής και ασφάλειας. Ο εργοδότης όμως, επισήμανε ο συνδικαλιστής, επιμένει στην απόλυση του εργαζόμενου με τη δικαιολογία ότι... δεν του κάνει. Κι αυτό σημαίνει ότι θα συνεχίσουμε τον αγώνα με ενότητα και αποφασιστικότητα.
Ο ίδιος ο Δημήτρης Ντάβος, σε δήλωσή του στο «Ρ», τόνισε ότι με τον αγώνα και την ενότητα των εργαζομένων, η εργοδοσία πιέστηκε και ικανοποίησε κάποια αιτήματα που πρέπει όμως να περιφρουρηθούν, γιατί δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι δε θα τα πάρει πίσω. «Μοναδική εγγύηση για τους εργαζόμενους είναι η επαναπρόσληψή μου που έγινε για να τρομοκρατηθούν, να σταματήσουν οι εκβιασμοί και οι απειλές για νέες απολύσεις, να διώξουν τα ΜΑΤ και τις κλούβες. Μοναδική εγγύηση είναι να γραφτούν όλοι οι εργαζόμενοι στα σωματεία και να τους δώσουν χαρακτήρα ταξικό, ενωτικό για να λυθούν τα προβλήματα και να βελτιωθούν οι συνθήκες δουλιάς», επισήμανε.