Πέμπτη 6 Μάη 2004
Σελίδα 39
ΑΡΗΣ - ΑΕΚ 101-107
Αγγίζει την πρόκριση

Μια ανάσα πριν την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού πρωταθλήματος είναι από χτες η ΑΕΚ, μετά την πολύτιμη νίκη που πέτυχε επί του Αρη στο «Ιβανώφειο» με 107-101. Η «Ενωση» μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, αιφνιδίασε από την αρχή τους γηπεδούχους παίρνοντας το πάνω χέρι στο σκορ, κυρίως χάρις στην ευστοχία της από την περιφέρεια. Με κορυφαίο τον Χατζή οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 32-20 στο πρώτο δεκάλεπτο και 52-42 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, βελτίωσαν την άμυνά τους και ανεβάζοντας ταχύτητα στο ρυθμό τους κατάφεραν να πλησιάσουν στους 4 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-70). Σε αυτό συντέλεσε και το ανέβασμα της απόδοσης του Μπέιλι που αποτελούσε τον σημαντικότερο κίνδυνο για την αντίπαλη άμυνα. Συγκλονιστικό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο καθώς ο Αρης κατάφερε να μειώσει αρχικά στους δύο πόντους (74-76) αλλά και στους τρεις 101-104. Η ψυχραιμία όμως των παικτών της ΑΕΚ, η εμπειρία του Λόλις αλλά και η ευστοχία των παικτών του Κατσικάρη από τις ελεύθερες βολές στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, τους έδωσαν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.