Τετάρτη 3 Μάη 2000
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ
Νηστεία

Πλήρως προσαρμοσμένη στο πνεύμα των ημερών ήταν η εμφάνιση της ελληνικής ομάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών που διεξήχθη τη Μεγάλη Εβδομάδα στη Σόφια της Βουλγαρίας. Οι Ελληνες αθλητές δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και κινήθηκαν στα πλαίσια της μετριότητας, με μόνη εξαίρεση τον Ολυμπιονίκη Πύρρο Δήμα που κατέλαβε την 4η θέση στην κατηγορία των 85 κιλών. Οι «Ατλαντες» της Εθνικής μας απέδειξαν ότι δεν είναι ακόμα έτοιμοι και χρειάζονται αρκετή δουλιά ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων στο Σίδνεϊ.

Μετά τους Σαμπάνη, Τζελίλη, ούτε ο Πύρρος Δήμας δεν μπόρεσε να κατακτήσει κάποιο μετάλλιο. Κατέλαβε την τέταρτη θέση με 170κ. στο αρασέ, 200κ. στο ζετέ και 370 κ. στο σύνολο. Μάλιστα ο Γεωργιανός Ασανίτζε «έσπασε» το ρεκόρ του Ελληνα αθλητή σηκώνοντας 181 κιλά στην κίνηση του αρασέ. Οσο για τον Κάχι Καχιασβίλι δεν αγωνίστηκε στην κατηγορία των 94 κιλών. Ταλαιπωριόταν από ίωση και ο ομοσπονδιακός προπονητής, Χρήστος Ιακώβου, αποφάσισε να τον προφυλάξει.