Τρίτη 14 Ιούνη 2005
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ισοφάρισε η Ενωση

Το καλύτερο το φύλαγε για το τέλος ο Νταβόρ Κους. Ο Σλοβένος παίκτης της ΑΕΚ, που αμφισβητήθηκε έντονα όλη τη χρονιά, ήταν αυτός που με την απόδοσή του στον δεύτερο τελικό έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του να νικήσει τον Παναθηναϊκό με 84-79 στο Γαλάτσι. Ετσι η Ενωση ισοφάρισε το σκορ στις νίκες σε 1-1, ενώ παράλληλα έσπασε και ένα αρνητικό σερί κόντρα στους πράσινους, που μέχρι προχτές μετρούσε 8 ήττες. Ο Νταβόρ Κους έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της ΑΕΚ στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ. Ηταν γενικά πολύ καλός, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ, που πήρε 38΄΄ πριν το φινάλε και το τρίποντο στο οποίο ευστόχησε μετά, με 18΄΄ να απομένουν, ήταν αυτά που σφράγισαν τη νίκη της ΑΕΚ. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν αμφίρροπο, ιδιαίτερα το πρώτο ημίχρονο (24-21 α΄ περίοδος, 42-42 ημίχρονο). Στο δεύτερο μέρος οι δυο αντίπαλοι είχαν από ένα δεκάλεπτο στην κατοχή τους. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατότερα την τρίτη περίοδο, κυρίως χάρη στην είσοδο του Κουτλάι στον αγώνα, που έδωσε στους φιλοξενούμενους το δικαίωμα να εκμεταλλευτούν περισσότερο τον Μπατίστ κάτω από το καλάθι (61-66). Τα πράγματα άλλαξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν για την ΑΕΚ πλάι στον Κους υπήρχε και ο Πελεκάνος, που εξισορρόπησε στο σκοράρισμα το μειονέκτημα του εξουδετερωμένου από την πράσινη άμυνα Χατζή. Ο επόμενος αγώνας των δυο ομάδων θα γίνει αύριο στο ΟΑΚΑ.

• Από την αρχή ξανάρχισαν τα πράγματα και στον μικρό τελικό, αφού ο Πανιώνιος επιβλήθηκε στην έδρα του Αμαρουσίου με 85-80 και ισοφάρισε την ήττα του στο πρώτο παιχνίδι. Οι δυο ομάδες θα ξαναπαίξουν την Τετάρτη στο κλειστό του Αγ. Θωμά. Σημειώνεται ότι ο αγώνας είναι άνευ βαθμολογικής σημασίας.