Τους αγώνες του Παγκόσμιου Κυπέλλου Στίβου 2006 ανέλαβε και επίσημα πλέον (ήταν η μοναδική υποψηφιότητα, αφού οι άλλες αποσύρθηκαν) από χτες να διοργανώσει η Ελλάδα. Η IAAF, με ομόφωνη απόφαση έπειτα από ψηφοφορία που έλαβε χώρα στο Ελσίνκι, έδωσε το χρίσμα στην Αθήνα. Οι αγώνες θα διεξαχθούν από τις 16 έως τις 17 Σεπτέμβρη του 2006 στο Ολυμπιακό Στάδιο. Το Παγκόσμιο Κύπελλο διεξάγεται κάθε τέσσερα χρόνια. Σε αυτό συμμετέχουν εννέα ομάδες, πρόκειται για πέντε μεικτές ομάδες, αντιπροσωπευτικές των πέντε ηπείρων. Οι δύο πρώτες ομάδες στη Σούπερ Λίγκα και η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών. Ανοικτό παραμένει το θέμα ότι στη διοργάνωση του 2006 η διοργανώτρια χώρα ίσως κατεβάσει ανεξάρτητη ομάδα προκειμένου να υπάρξει μεγαλύτερο ενδιαφέρον των φιλάθλων.