Οι εργαζόμενοι και ο ελληνικός λαός στο σύνολό του θα αγωνιστούν με νύχια και με δόντια για να εμποδίσουν το ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας |
Μας λέτε, για να φτιάξουμε την Ελλάδα, να φτιάξουμε έργα και νέες θέσεις εργασίας, για να καλύψουμε την ανεργία. Οπως λέτε, οι προηγούμενες κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ κατασπατάλησαν το χρήμα του κράτους και τα ταμεία είναι άδεια. Μα και οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ τα ίδια προγράμματα εφάρμοζαν.
Μιλάτε για ατασθαλίες, για κακές αγορές, για μίζες και άλλα, όπως καθημερινά τους κατηγορείτε στη Βουλή και στα Μέσα Ενημέρωσης. Μπορεί να έχετε δίκιο. Αν όμως αληθεύουν όλα αυτά για τους σπάταλους διαχειριστές του δημοσίου χρήματος, γιατί δεν τους καθίζετε στο σκαμνί; Γιατί δεν εφαρμόζετε το πόθεν έσχες και να κατάσχετε τις περιουσίες τους; Γιατί τους καλύπτετε; Μήπως γιατί αργότερα θα σας καλύψουν κι αυτοί, όπως έκαναν στο παρελθόν; Γιατί πρέπει να πληρώσει πάλι ο εργαζόμενος, ο συνταξιούχος, ο ελληνικός λαός; Και να απαλλάσσονται οι κεφαλαιοκράτες που αυξάνουν τα κέρδη τους με γεωμετρική πρόοδο;
Επειτα, άμα τα πουλήσετε όλα στους κεφαλαιοκράτες αφού άλλοι θα είναι αφεντικά, θα συνεχίσουν να φέρουν εργάτες από άλλες χώρες με φθηνά μεροκάματα, και εμείς θα μείνουμε απ' έξω. Ολα τα έργα θα ανήκουν στους καινούριους ιδιοκτήτες, αφού όλα τα πουλάτε. Για πέστε μου όμως, τι θα μείνει για εμάς τους Ελληνες; Πού είναι αυτά που κέρδισαν οι προγονοί μας; Οι πατεράδες μας που πολέμησαν και έδωσαν τη ζωή τους, έχυσαν το αίμα τους και με αγώνες κατάφεραν να μεγαλώσουν την πατρίδα μας; Τι θα πουν οι ήρωες και οι νεκροί του '40; Τι θα πείτε στους αγωνιστές και ιούς νεκρούς του '41-'44; Τι θα πουν αυτοί που αντιστάθηκαν στον κατακτητή; Χρόνια πολεμάμε όλους τους εισβολείς, να μην πάρουν σπιθαμή από τα εδάφη μας. Κι εσείς ξεπουλάτε τα ελληνικά εδάφη στις πολυεθνικές, σε βάρος των ελληνικών συμφερόντων και του λαού.
Ε όχι, εμείς οι γέροντες μαζί με τους νέους θα αγωνιστούμε με νύχια και δόντια για να σώσουμε αυτή τη χώρα, γιατί την αγαπάμε, την πονάμε. Στους δρόμους του αγώνα θα είμαστε κάθε μέρα.
Γ. ΜΑΡΝΕΡΝΗΣ