Ο ηθοποιός Κώστας Γάκης απέσπασε το φετινό βραβείο «Δημήτρης Χορν», για την ερμηνεία του στο έργο «Κατσαρίδα», που έγραψε και σκηνοθέτησε ο Βασίλης Μαυρογεωργίου. Ο βραβευμένος παρέλαβε το χρυσό σταυρό του Δημήτρη Χορν από τον περσινό νικητή Νίκο Καρδώνη. Ανακοινώθηκε, επίσης, ότι θεσμοθετείται, σε συνεργασία με το Ιδρυμα Μελίνα Μερκούρη, βραβείο στη μνήμη της Μελίνας Μερκούρη, το οποίο από την επόμενη χρονιά θα απονέμεται σε νέα ηθοποιό.