Τρίτη 28 Μάρτη 2006
Σελίδα 29
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
«Χρυσός» ο Παπαθανασίου

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε την περασμένη Κυριακή ο Αιμίλιος Παπαθανασίου, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Γιούρολιμπ της Λάγκο Ντι Γκάρντα, στα σκάφη τύπου ΦΙΝΝ. Ο Ελληνας ιστιοπλόος την τελευταία μέρα της διοργάνωσης τερμάτισε πρώτος και στην τελική ιστιοδρομία, στην οποία συμμετείχαν οι 10 πρώτοι αθλητές της γενικής βαθμολογίας και μετά το Γιούρολιμπ της Αθήνας, επικράτησε πανηγυρικά και σε αυτό της Ιταλίας πιστοποιώντας, πως δίκαια βρίσκεται στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία του. Είναι χαρακτηριστικό, πως από τις 11 ιστιοδρομίες, που πραγματοποιήθηκαν από την Τετάρτη (22/03), ο Παπαθανασίου τερμάτισε πρώτος στις 6 μεταξύ 33 αθλητών, οι οποίοι συμμετείχαν στην κατηγορία των σκαφών τύπου ΦΙΝΝ. Δεύτερος ήταν ο περσινός πρωταθλητής Ευρώπης Βίνσεκ Γκάσπερ (Σλοβενία) και τρίτος ο Μίκαελ Μάγερ (Τσεχία). Μετά την ολοκλήρωση του Γιούρολιμπ της Λάγκο Ντι Γκάρντα ο Παπαθανασίου δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος, που επιστρέφω στην Ελλάδα με το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στις φετινές διοργανώσεις Γιούρολιμπ. Βρίσκομαι σε πολύ καλή κατάσταση και σε κάθε αγώνα προσπαθώ να βρίσκομαι στην κορυφή».