Πέμπτη 11 Μάη 2006
Σελίδα 29
ΜΠΑΣΚΕΤ
Ζευγάρια τελικών

Ο Αρης έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν για δεύτερη φορά τον Πανελλήνιο, αυτήν τη φορά στο κλειστό της Κυψέλης με 78 - 74 και με «2 στις 2» νίκες πήραν το «εισιτήριο» για την τετράδα. Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν, αν και δεν ξεκίνησαν καλά (22 - 12 το Α` δεκάλεπτο) εντούτοις στη συνέχεια βελτίωσαν την άμυνά τους, ενώ ανέβασαν ρυθμούς στην επίθεση. Από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα είχαν συνεχώς τον έλεγχο (33 - 29 το ημίχρονο) ενώ το ίδιο έγινε και στην επανάληψη. Η εμπειρία των φιλοξενουμένων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στα τελευταία λεπτά, όταν ο Πανελλήνιος μείωσε το σκορ. Πλέον θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Πανιώνιος (παίζανε αργά χτες), όπως και η ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό.

Στ' άλλο ματς στην Πυλαία σε ένα συναρπαστικό ματς ο ΠΑΟΚ επικράτησε 69 - 66 του Αμαρουσίου και έτσι ισοφάρισε τις νίκες.