Πέμπτη 15 Ιούνη 2006
ΤΥΝΗΣΙΑ - Σ. ΑΡΑΒΙΑ 2-2
Απόλυτη... μοιρασιά

Γκολ, βαθμούς και θέαμα μοιράστηκαν χτες Τυνησία και Σαουδική Αραβία, στην πρεμιέρα των αγώνων τους για τον 8ο όμιλο. Αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 μετά από συναρπαστικό παιχνίδι. Οι Αφρικανοί έλεγχαν όλο το πρώτο μέρος, όπου προηγήθηκαν με τον Γιαζίρι (22'). Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι Σαουδάραβες έκαναν την αντεπίθεση παίρνοντας τα ηνία του παιχνιδιού, χάρη στις αντεπιθέσεις τους. Σε μια από αυτές ισοφάρισαν με τον Καχτανί (54'), ενώ στο 84' ο Αλ Τζαμέρ, που είχε μπει αλλαγή, έδωσε το προβάδισμα. Παρ' όλα αυτά στα τελευταία λεπτά οι Τυνήσιοι φάνηκαν να ξυπνάνε και στις καθυστερήσεις με κεφαλιά ο Ζαϊντί έσωσε τα προσχήματα για την ομάδα του. Πάντως, με δεδομένο και την ήττα της Ουκρανίας, οι δυο αντίπαλοι έχασαν μοναδική ευκαιρία χτες να βρεθούν στη δεύτερη θέση.