Το ΚΚΕ και το ΕΑΜ, θέλοντας να αποτρέψουν τον εμφύλιο σπαραγμό, συνιστούσαν άοπλη αυτοάμυνα. Αλλά ποια άοπλη αυτοάμυνα μπορούσε να αντισταθεί στις πάνοπλες συμμορίες; Και ως πότε οι απελευθερωτές της Ελλάδας θα έλεγαν στους άλλοτε γερμανοτσολιάδες και τώρα «αγγλοτυπισμένους» «Σφάξε με αγά ν' αγιάσω»; Τι τους έμεινε να κάμουν; Να πολεμήσουν ή να αυτοκτονήσουν. Να πώς έγινε ο Δημοκρατικός Στρατός. Να γιατί ο ΔΣΕ είναι συνέχεια του ΕΛΑΣ. Να γιατί η Εθνική Αντίσταση συνεχίστηκε. Να γιατί σε μια στροφή ενός τραγουδιού του ΔΣΕ λέει «Αγγλοαμερικανοί ιμπεριαλιστές ήρθανε στη χώρα μας κατακτητές».
Οι μαχητές του ΔΣΕ, αυτοί που ζουν, όσο και οι απόγονοί τους, πρέπει να νιώθουν περήφανοι. Παλέψαμε με τρεις πάνοπλους και αριθμητικά ασύγκριτους κατακτητές και τους ντόπιους υποτακτικούς τους. Τους δύο, τους νικήσαμε και με τον τρίτο συνεχίζουμε με άλλα μέσα, μέχρι να αντικαταστήσουμε τις σχέσεις υποτέλειας με ισότιμες. Αυτή είναι η ιστορική αλήθεια για την αντίσταση και τον ΔΣΕ. Και γι' αυτό όσοι ζούμε και οι απόγονοί μας πρέπει να νιώθουμε περήφανοι.
Ν. ΚΑΜΑΚΑΣ
στρατιώτης του ΔΣΕ