Σε δύο ημιτελικούς προκρίθηκαν οι Ελληνες αθλητές που συμμετέχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ήρεμων νερών στο Ζέγκεντ της Ουγγαρίας. Ο Ανδρέας Κιλιγκαρίδης συμμετείχε για το C1 1.000μ. όπου εξασφάλισε την τρίτη θέση στη σειρά του με χρόνο 4'24''527 και βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά. Το παράδειγμα του Κιλιγκαρίδη ακολούθησαν οι Νικολάου και Παπανδρέου στο Κ2 1.000 μέτρα. Οι δύο Ελληνες πρωταθλητές ήταν έκτοι στη σειρά τους με επίδοση 3'39''625.