Πλούσιος διάλογος για το περιεχόμενο και τη στόχευση των νέων σχολικών βιβλίων αναπτύχθηκε στη χτεσινοβραδινή εκδήλωση, που οργάνωσε η ΑΕ Εκπαιδευτικών της ΚΟΑ του ΚΚΕ, στο «Συρμό» (φωτογραφία). Κοινή διαπίστωση ήταν ότι απέναντι στην προσπάθεια της αστικής τάξης για ιδεολογική χειραγώγηση, μαθητές και εκπαιδευτικοί πρέπει να απαντήσουν, διεκδικώντας επιθετικά μια Παιδεία που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες, πραγματικές, λαϊκές ανάγκες (αναλυτικό ρεπορτάζ σε επόμενο φύλλο του «Ρ»).