Τρίτη 27 Γενάρη 1998
Σελίδα 30
ΠΑΛΗ
Πρωταθλητής ο ΒΑΟ

Τα "σκήπτρα" του πρωταθλητή Ελλάδας για 10η συνεχόμενη χρονιά διατήρησε ο ΒΑΟ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής, που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση μετά από μεγάλη κόντρα με την Τρίκη Τρικάλων, αφού συγκέντρωσε 60 βαθμούς. Συνολικά, οι αθλητές του ΒΑΟ κατέκτησαν 7 μετάλλια (2 χρυσά, 3 αργυρά, 2 χάλκινα).

Πάντως, ιδιαίτερη αναφορά θα πρέπει να γίνει και στη δεύτερη Τρίκη, αφού η παρουσία της ομάδας των Τρικάλων ήταν αξιόλογη και κατάφερε να συγκεντρώσει 56 βαθμούς, κατακτώντας 5 μετάλλια (2 χρυσά, 2 αργυρά, 1 χάλκινο).

Την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας έκλεισε άλλη μια επαρχιακή ομάδα, ο Κρότων Κοζάνης, που συγκέντρωσε 25 βαθμούς και κατέκτησε 2 ασημένια μετάλλια.

Το Σαββατοκύριακο όμως διεξήχθη και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελευθέρας των γυναικών, όπου η ΑΓΕ Χαλκίδας στέφθηκε πρωταθλήτρια με 22 βαθμούς, ενώ ακολούθησαν ο Θεσσαλός Τρικάλων με 17 βαθμούς. Την πρώτη τριάδα έκλεισε ο ΠΑΟ Βόλου, με 14 βαθμούς.