Τρίτη 26 Μάη 1998
Σελίδα 38
Εχασε αξιοπρεπώς

Επεσε αξιοπρεπώς η Εθνική Ελλάδας, που υπέστη δύο ήττες με το ίδιο σκορ (1 - 3) στη Λάρισα από τη μερικώς ανανεωμένη Ολλανδία. Και τα δύο παιχνίδια ήταν "καρμπόν". Η Εθνική πάλευε στο πρώτο σετ αλλά το έχανε. Στη συνέχεια έχανε εύκολα το δεύτερο. Κέρδιζε το τρίτο σετ δύσκολα για να χάσει εύκολα το τέταρτο. Το Σάββατο τα σετ ήταν: 11 - 15, 3 - 15, 15 - 13, 6 - 15 και την Κυριακή: 12 - 15, 7 - 15, 15 - 13, 8 - 15.

Η Εθνική είχε καλά διαστήματα απόδοσης αλλά είχε αρκετά προβλήματα στην κόντρα επίθεση, ενώ δεν είχε αποτελεσματικό σερβίς. Ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος του Στ. Καζάζη ήταν οι τραυματισμοί πολλών παικτών όπως του Κουρνέτα, του Κυριαζή και του Χριστοφιδέλη. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι η Αργεντινή που κέρδισε με 3 - 2 την Ιταλία εκτός έδρας.

• Η Εθνική γυναικών πήρε την 4η θέση στο Κύπελλο Ανοιξης μετά την ήττα με 0 - 3 από την Πολωνία.
  • Η Εθνική Ελπίδων κατατάχτηκε 6η στο Κύπελλο Ανοιξης μετά την ήττα της από τη Δανία με 0 - 2.