Ο Πειραιάς δεν είναι μόνο εφοπλιστικές εταιρίες και μαρίνες. Είναι οι εργάτες και οι εργάτριες, που ζουν το σήμερα με την αβεβαιότητα του αύριο. Είναι οι άνεργοι, το ξεπούλημα του ΟΛΠ και του ΟΣΕ, τα μαγαζιά στο Γκάζι, που παρακμάζουν. Είναι οι σωροί των σκουπιδιών, δείγμα γραφής του πολιτισμού της εποχής. Είναι το πανέμορφο Δημοτικό Θέατρο, που πέφτει. Τα σχολειά με τις διπλοβάρδιες. Τα πιτσιρίκια, που κάνουν την άσφαλτο γήπεδο, λόγω της έλλειψης αθλητικών χώρων. Οι παρκοεταιρίες, που τώρα τα "τσεπώνουν" μέσω της Δημοτικής Αστυνομίας. Ο Παναγιώτης Σαλπέας, υποψήφιος δήμαρχος και επικεφαλής του συνδυασμού "Πειραιάς - Αναγέννηση", επιμένει ότι πολλά μπορούν να αλλάξουν, αν η πόλη έρθει στα χέρια αυτών που μοχθούν και παλεύουν για μια καλύτερη ζωή