Η δημιουργία ενός νέου αυτοκινητοδρομίου στον Ορχομενό αποφασίστηκε και ήδη η ΕΛΠΑ, ο νομάρχης Βοιωτίας και ο πρόεδρος του Κέντρου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού και Ερευνών υπέγραψαν τη σύμβαση κατασκευής.
Η πίστα του Ορχομενού θα ολοκληρωθεί και θα στοιχίσει 16 δισ., ενώ τα υποστηρικτικά έργα άλλα 3 δισ. Θα μπορεί να φιλοξενεί αγώνες ακόμα και Φόρμουλα 1, και εκτός του αγωνιστικού χώρου θα περιλαμβάνει πιτς, πύργο ελέγχου, κέντρο Τύπου, κτίριο πρώτων βοηθειών με υπόστεγο στάθμευσης ασθενοφόρων, πρατήριο καυσίμων, πάρκινγκ θεατών, αίθουσες συνεδρίων, ελικοδρόμιο κ.ά.