Οκτώ καταξιωμένοι γλύπτες συναντώνται στην Καλαμάτα, σ' ένα ξεχωριστό πολιτιστικό γεγονός, το 1ο Συμπόσιο Γλυπτικής «Καλαμάτα 2000», που διοργανώνουν ο δήμος και η ΔΕΠΑΚ, στο Πάρκο Αλμυρού για όλο τον Αύγουστο. Στο συμπόσιο, που άρχισε προχτές, λαμβάνουν μέρος οι Βασίλης Βασίλη, Διονύσης Γερολυμάτος, Κώστας Δικέφαλος, Χρήστος Λάμπρου, Θόδωρος Παπαγιάννης, Χρήστος Ρηγανάς, Κυριάκος Ρόκος και Γιώργος Χουλιαράς . Οι οκτώ γνωστοί καλλιτέχνες καθημερινά καταθέτουν την τέχνη τους πάνω στο μάρμαρο, σ' ένα τεράστιο υπαίθριο εργαστήριο, ανοιχτό σε όλους τους κατοίκους της πόλης και τους χιλιάδες επισκέπτες της. Μια πρόσκληση στον κόσμο να βιώσει τη μαγική διαδικασία της μεταμόρφωσης του μαρμάρου σε έργο τέχνης, να συζητήσει με τους δημιουργούς και να θαυμάσει από κοντά τα έργα τους, τα οποία σύντομα θα κοσμήσουν χώρους της μεσσηνιακής πρωτεύουσας.